Amandakomiteen og juryleder Ellen Horn offentliggjorde i dag på en pressekonferanse i Oslo nominasjonene for den norske filmprisen Amanda 2015.

Amandaprisutdelingen

Amandaprisen deles ut for 31. gang i 20 ulike kategorier i Amanda-prisutdelingen som sendes direkte fra Maritim Hall i Haugesund på TV2 lørdag 15. august og ledes av Guri Solberg.

Filmene som vurderes skal ha hatt premiere på norske kinoer i perioden 1. juli 2014 til 30. juni 2015 og ha hatt nasjonal lansering. I år er det totalt 24 langfilmer som er med i konkurransen, hvorav 7 er dokumentarer.

DE NOMINERTE

Beste norske kinofilm

1001 gram –produsent Bent Hamer for BulBul Film, regi Bent Hamer.

Børning –produsenter John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og Marcus Brodersen for Filmkameratene, regi Hallvard Bræin

Mot naturen –produsent Maria Ekerhovd for Mer Film, regi Ole Giæver.

Beste barnefilm

Karsten og Petras vidunderlige jul –produsent Silje Hopland Eik for Cinenord Kidstory, regi Arne Lindtner Næss.

Operasjon Arktis –produsent John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og Marcus Brodersen for Filmkameratene, regi Grethe Bøe-Waal.

Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama –produsenter Frederick Howard, Lars Hellebust og Fredrik Støbakk for Storm Films og Gudny Hummelvoll for Hummelfilm, regi Lisa Marie Gamlem og John Andreas Andersen.

Beste regi

1001 gram – Bent Hamer

Brødre– Aslaug Holm

Her er Harold – Gunnar Vikene

 

Beste kvinnelige skuespiller

Inga Ibsdotter Lilleaas –
Kvinner i for store herreskjorter

Agnes Kittelsen –
Staying Alive

Ine Marie Wilmann –
De nærmeste

 

Beste mannlige skuespiller

Elias Ali –
Haram

Colin Farrell –
Frøken Julie

Bjørn Sundquist –
Her er Harold

 

Beste kvinnelige birolle

Ida Husøy –
Børning

Anne Krigsvoll –
Kvinner i for store herreskjorter

Silje Storstein –
De nærmeste

 

Beste mannlige birolle

Anders Baasmo Christiansen –
Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama

Hallvard Holmen –
Kvinner i for store herreskjorter

Henrik Mestad –
Børning

 

Beste filmmanus

1001 gram – Bent Hamer

Kvinner i for store herreskjorter – Gunnhild Øyehaug og Yngvild Sve Flikke

Mot naturen – Ole Giæver

 

Beste foto

1001 gram – John Christian Rosenlund

Beatles – Philippe Kress

Her er Harold – Simon Pramsten

 

Beste produksjonsdesign / scenografi

1001 gram – Astrid Astrup, Tim Pannen og Alain Guffroy

Beatles – Peter De Neergaard

Her er Harold – Peter Bävman

 

Beste visuelle effekter

Børning – Gimpville v/Lars Erik Hansen

Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama  – Storm Studio v/Morten Moen

Operasjon Arktis – Storyline Studios v/Torgeir Busch og Ivar André Rystad

 

Beste musikk

1001 gram – John Erik Kaada

Dirk Ohm – Illusjonisten som forsvant – Nicholas Sillitoe

remake.me – Nils Petter Molvær

 

Beste klipp

Brødre – Aslaug Holm, Hilde Bjørnstad og Anders Teigen

Den tilfeldige rockestjerne – Christoffer Heie

remake.me – Unni Straume

 

Beste lyddesign

Beatles – Tormod Ringnes og Baard Haugan Ingebretsen

Børning – Fredric Vogel og Petter Fladeby

Den tilfeldige rockestjerne – Svenn Jakobsen

 

Beste kortfilm

Bunker – regi Vibeke Heide, produsent Vibeke Heide

Foul – regi Rune Denstad Langlo, produsent Håvard Gossé Bergseth for Spætt Film

Mot nord (
Skate) – regi Jørn Nyseth Ranum, produsent Anders Graham for Turbin Film

 

Beste dokumentarfilm

Brødre – regi Aslaug Holm, produsent Tore Buvarp for Fenris Film

Drone – regi Tonje Hessen Schei, produsent Jonathan Borge Lie for Flimmer Film

Pels – regi Ola Waagen, produsenter Torstein Grude, Bjarte Mørner Tveit og Oddleiv Vik for Piraya Film

 

Beste utenlandske kinofilm

Interstellar (USA)– regi Christopher Nolan, distributør SF Norge

Leviatan (Russland)- regi Andrey Zvyagintsev, distributør Arthaus

Vintersøvn (Tyrkia, Frankrike, Tyskland) – regi Nuri Bilge Ceylan, distributør Fidalgo

Whiplash (USA) – regi Damien Chazelle, distributør United International Pictures

Wild Tales (Argentina) – Damián Szifrón, distributør Norsk filmdistribusjon

 

Delta i diskusjonen