Skrekkfilmen Dangerous Animals, som hadde verdenspremiere på filmfestivalen i Cannes, har allerede rukket å bli årets store skrekk-snakkis. Det er mye takket være én enkelt mann: Jai Courtney i rollen som den sadistiske båtføreren Tucker.
Courtney – kjent fra storfilmer som A Good Day to Die Hard og Terminator Genisys – spiller en tilsynelatende jovial guide som frakter turister ut for å se haier. Men det som starter som et naturskjønt eventyr, utvikler seg raskt til et mareritt. I stedet for å beskytte passasjerene sine, bruker Tucker dem som levende åte.
Ifølge horror-nettstedet Dread Central leverer Courtney «en av de beste horror-skurkene på årevis». I anmeldelsen trekkes hans «uhyggelige humor, kroppsspråk og iskalde karisma» frem som nøkkelen til filmens sjokkeffekt.
– Han er charmerende, bondsk, morsom og dypt skremmende. En ny horror-klassiker er født, skriver anmelder Josh Korngut.
Filmen, regissert av australske Sean Byrne (The Loved Ones, The Devil’s Candy), fikk trampeklapp under Cannes-visningen. På Rotten Tomatoes har den foreløpig en imponerende score på 89 %, basert på 18 internasjonale anmeldelser.
Katt og mus på åpent hav
I sentrum for skrekkens klør står Zephyr, spilt av Yellowstone-stjernen Hassie Harrison. Hun våkner innelåst i et lukket rom på båten, og må – i ekte Saw-stil – kjempe for livet mot Tuckers djevelske plan. Ved hennes side finner vi Josh Heuston i rollen som kjæresten Moses.
Selv om Dangerous Animals byr på klassiske sjanger-trekk som blod, klaustrofobi og psykologisk terror, er det Tucker-figuren som løftes frem som filmens store overraskelse.
– Courtney gjør sin beste rolle hittil i karrieren, mener flere kritikere.
Norsk premiere i juni
Dangerous Animals får norsk kinopremiere 13. juni. Horror-fans bør merke seg datoen – det er sjelden en ny skurk setter så dype spor i sjangeren.