Michael Madsen er død – ble 67 år gammel

Hollywood-stjernen kjent fra «Reservoir Dogs» og «Kill Bill» døde av hjertestans i sitt hjem i Malibu.

Skuespiller Michael Madsen, kjent for sine rå og intense roller i Quentin Tarantinos klassikere «Reservoir Dogs» og «Kill Bill», er død. Han ble 67 år gammel. Det bekrefter representanter for skuespilleren til det amerikanske bransjemagasinet Variety.

Madsen ble funnet livløs i sitt hjem i Malibu torsdag morgen. Dødsårsaken skal være hjertestans, ifølge hans representant.

– De siste to årene har Michael gjort en rekke imponerende roller i uavhengige filmer, inkludert kommende prosjekter som Resurrection Road, Concessions og Cookbook for Southern Housewives. Han gledet seg til dette nye kapittelet i livet, uttaler hans managere Susan Ferris og Ron Smith, samt hans PR-agent Liz Rodriguez i en felles uttalelse.

De beskriver Madsen som «en av Hollywoods mest ikoniske skuespillere, som vil bli savnet av mange».

Det var Reservoir Dogs (1992) som ga Michael Madsen hans internasjonale gjennombrudd.

Tarantino-favoritt

Michael Madsen fikk sitt gjennombrudd som den brutale Mr. Blonde i Tarantinos Reservoir Dogs (1992), og ble raskt en kultfigur i filmverdenen. Han fortsatte samarbeidet med regissøren i blant annet Kill Bill-filmene og The Hateful Eight, og var kjent for sin røffe fremtoning og karakteristiske stemme.

I løpet av sin karriere spilte han i over 170 filmer, og har også hatt roller i TV-serier, samt gitt ut flere bøker med poesi.

Jobbet med bok om faren

Madsen arbeidet nylig med en bok med tittelen Tears For My Father: Outlaw Thoughts and Poems, som fortsatt er under redigering. Ifølge hans team var han svært engasjert i prosjektet, og ønsket å dele et mer personlig og poetisk uttrykk med sine fans.

Michael Madsen etterlater seg kone og fem barn.