James Gunn om nye «The Batman»: – Manuset er ferdig, og det er knallbra

Mens Superman gjør seg klar til å ta av i James Gunns nye superheltunivers, er Matt Reeves’ mørkere Batman-visjon klar for neste kapittel.

– Det er knallbra, sa DC-sjef James Gunn på den røde løperen under verdenspremieren av Superman mandag kveld.

Gunn bekreftet at han har lest manuset til The Batman Part II – oppfølgeren til Matt Reeves’ stemningsfulle og kritikerroste The Batman fra 2022 – og la ikke skjul på at han likte det han leste.

Allerede i juni delte Reeves et bilde av manussidens forside på sosiale medier, preget av den ikoniske flaggermus-logoen. Nå er det offisielt: Manuset er ferdig, og planene for oppfølgeren ruller videre.

– Vi fortsetter historien, men jeg håper folk også vil bli overrasket, sa Reeves tidligere i år til Deadline.

Uavhengig av Superman-universet

Gunns nye Superman (norgespremiere 11. juli) markerer starten på et nytt filmatisk DC-univers kalt Gods and Monsters. Men The Batman Part II står utenfor dette – i sitt eget, mer jordnære krim-univers, som også inkluderer HBO Max-serien The Penguin med Colin Farrell.

Filmen ble tidligere utsatt med ett år, og ny premieredato er satt til 1. oktober 2027. Reeves har bekreftet at innspillingen starter senere i år.

James Gunn har tidligere gått ut på sosiale medier og bedt fansen om å «slappe av» og slutte å mase på Reeves:

– Kom dere av Matts rygg, skrev han på X.

Nå ser det altså ut til at både fans og flaggermusen kan puste lettet ut – mørket faller igjen over Gotham, og The Batman er på vei tilbake.