Michael Douglas (80) har ingen planer om å pensjonere seg – men han har heller ingen hast med å vende tilbake til lerretet.
Under filmfestivalen i Karlovy Vary fortalte den Oscar-vinnende skuespilleren og produsenten at han har tatt en bevisst pause fra rampelyset, og nyter livet utenfor filmsettet.
– Jeg har hatt en veldig travel karriere. Jeg har ikke jobbet siden 2022, og det var med vilje, sa Douglas ifølge Deadline.
– Jeg har jobbet i nesten 60 år og ønsket ikke å være en av dem som faller død om på settet. Jeg er veldig fornøyd med å ta fri.
Selv om han ikke offisielt har trukket seg tilbake, legger han ikke skjul på at et comeback krever noe helt spesielt:
– Jeg sier ikke at jeg er pensjonert, fordi hvis noe virkelig spesielt dukker opp, så kunne jeg vurdert det. Men ellers? Jeg har det helt fint. Jeg liker å se kona mi jobbe, sa Douglas, som er gift med skuespiller Catherine Zeta-Jones – aktuell i Netflix-serien Wednesday.
Fortsatt produsent – men ferdig med Marvel
Douglas, som i senere år spilte i serien The Kominsky Method, har tidligere fortalt at han er på en slags «skuespillerpause», og at fokuset nå ligger mer på livet – og produksjon:
– Jeg nyter pausen. Det var overveldende å drive produksjonsselskap og samtidig spille selv. Jeg produserer fortsatt, og elsker å samle folk og idéer. Men jeg føler ikke en brennende trang til å stå foran kamera, sa han til Deadline.
Når det gjelder en mulig retur til Marvel-universet, der han spilte Hank Pym i Ant-Man-filmene, er svaret tydelig:
– Jeg tror ikke det, sa han.
Hyller Miloš Forman
Douglas brukte også anledningen til å minnes samarbeidet med den legendariske regissøren Miloš Forman, i forbindelse med 50-årsjubileet for Gjøkeredet (One Flew Over the Cuckoo’s Nest), filmen som ble Douglas’ første produsentrolle.
– Partneren min, Saul Zaentz, og jeg intervjuet mange regissører, men ble frustrert over hvor lite de delte. Så kom Miloš. Han åpnet manuset og begynte å fortelle oss, side for side, hvordan han ville gjøre det. Da sa vi: «Der har vi vår regissør», fortalte Douglas.
– Han hadde en evne til å finne humor uten å gjøre narr av folk – han lo med dem, ikke av dem.
Med 60 år i filmens tjeneste, flere Oscar-priser og en ikonisk filmografi bak seg, har Michael Douglas ingenting å bevise – og tydeligvis heller ingen hast med å bygge videre.
– Jeg har det veldig bra akkurat her jeg er, avsluttet han.
Fakta: Michael Douglas
-
Født: 25. september 1944
-
Oscar-vinner både som skuespiller (Wall Street) og produsent (Gjøkeredet)
-
Gift med Catherine Zeta-Jones siden 2000
-
Kjent fra filmer som Fatal Attraction, Basic Instinct, Romancing the Stone og Falling Down
-
Siste store rolle: The Kominsky Method (2021–2022)
