For aller første gang tar den elskede sjøormen steget opp på kinolerretet – og det med et stjernespekket brøl.
I dag slipper produksjonsselskapet den første traileren til «Ruffen – Sjøormen som ikke kunne svømme», en fargerik og fantasifull familiefilm basert på barnebokklassikerne av Tor Åge Bringsværd, illustrert av Thore Hansen. Filmen har kinopremiere 10. oktober, og du kan se traileren nederst i saken!
– Det har vært en stor ære for oss som har jobbet med filmen å få være med på å bringe Ruffen til kinolerretet – til glede for både gamle fans og nye generasjoner, sier produsent Cornelia Boysen.
Magisk møte med en annerledes sjøorm
Historien følger Ruffen, sjøormen som skiller seg ut fra resten av slekta – han kan nemlig ikke svømme. Men når en trussel utenfra setter øyas fremtid i fare, må den lille sjøormen ut på en reise som krever både mot og nysgjerrighet.
– Regissør Endre Skandfer har skapt en leken film som ivaretar det originale uttrykket, samtidig som det er oppdatert med et overskudd av fantasi og farger, sier Boysen.
Norske stjerner bak mikrofonene
Bak stemmene finner vi flere av landets mest kjente fjes. I hovedrollen som Ruffen hører vi Mudit Gupta, kjent fra Netflix-serien Snøsøsteren.
Han får selskap av blant andre:
-
Janne Formoe som en dyrehagedirektør med sjøorm-dilla
-
Stig Henrik Hoff som en hvaltaxi med pondus
-
Anne Marit Jacobsen som Ruffens varme bestemor
-
Torstein Bae som en sjakkelskende skilpadde
-
Gisken Armand som mystiske Tante Bessie
Og på rollelista finner vi også Kåre Conradi, Dennis Storhøi, Lisa Tønne, Scott Maurstad og Sigrid Bonde Tusvik.
Et nytt kapittel for en norsk barnebokfavoritt
Bringsværds univers har lenge hatt en spesiell plass i norske barnehjerter. Nå blir eventyret levende i en film som kombinerer klassisk sjarm med moderne animasjon.
Premiere på kino: 10. oktober
