Først var han med i traileren – nå er han klippet ut av «The Fantastic Four: First Steps»

Han dukket opp i den første teasertraileren og fikk fansen til å sperre opp øynene. Men når Marvel nå slipper storfilmen The Fantastic Four: First Steps, er John Malkovich fullstendig borte fra rulleteksten.

Det er Variety som først meldte at Malkovichs rolle som skurken Red Ghost – opprinnelig ment som en del av åpningssekvensen i filmen – er blitt klippet ut i sin helhet.

– Det var en hjerteskjærende avgjørelse, sier regissør Matt Shakman i et nytt intervju.

Kjent Marvel-skurk – og superapene hans

Malkovich, kjent fra filmer som Con Air, Burn After Reading og selvironiske Being John Malkovich, skulle spille Ivan Kragoff – også kjent som Red Ghost – en av Marvel-universets eldste og mest bisarre fiender. I tegneseriene leder han en gruppe genetisk muterte aper i kamp mot The Fantastic Four.

– Vi bygget en retro-futuristisk 60-tallsverden og forsøkte å balansere introduksjonen av flere skurker, etableringen av vår superheltfamilie, og i tillegg plante frøene til en langt større fortelling. Til slutt måtte vi bare prioritere, forklarer Shakman.

The Fantastic Four: First Steps slippes til helgen, men John Malkovich er klippet ut av filmen.

Fullpakket superheltfilm

Malkovichs fravær kan kanskje forstås når man ser på rollegalleriet. The Fantastic Four: First Steps introduserer ikke bare Marvels første familie i MCU – spilt av Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Joseph Quinn og Ebon Moss-Bachrach – men inkluderer også profiler som Julia Garner, Ralph Ineson, Natasha Lyonne, Mark Gatiss og Paul Walter Hauser.

Filmen setter heltene opp mot Galactus – en planetspisende romgud – og hans gåtefulle budbringer, Silver Surfer.

Et personlig tap

Avgjørelsen om å kutte Malkovich skal ha vært ekstra tung for regissøren, som tidligere jobbet med ham på debutfilmen Cut Bank i 2014.

– John er en av våre største skuespillere. Å ikke ha ham med i den endelige versjonen føles virkelig som et tap, sier Shakman.

Premiere 23. juli

The Fantastic Four: First Steps har premiere på norske kinoer 23. juli, og markerer starten på en ny epoke i Marvels filmunivers.

Om Malkovich får sjansen til å returnere som Red Ghost i en fremtidig film? Marvel holder kortene tett til brystet – som vanlig.