En horrorfilm fortalt fra hundens eget perspektiv kan bli høstens store kinofavoritt i USA.
Den uvanlige skrekkfilmen Good Boy har fått en flying start før premieren. Etter at traileren ble sluppet 18. august, har den allerede blitt sett over én million ganger – og interessen har vært så stor at Independent Film Company (IFC) nå utvider planene: I stedet for en smal lansering blir filmen satt opp bredt på kinoer i USA fra 3. oktober.
Filmen er regissert av Ben Leonberg, og hovedrollen spilles av hans egen Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Indy. Med en spilletid på 72 minutter og et konsept fortalt helt gjennom hundens øyne, har Good Boy blitt omtalt som en festivalfavoritt etter premieren på SXSW.
– Vi ser at publikum virkelig responderer. Når man får denne typen organisk engasjement på nettet, må man gripe muligheten, sier Scott Shooman, sjef for IFC Entertainment Group, til IndieWire.
Google-søk eksploderer
Et av de mest populære søkene rundt filmen handler om hundens skjebne: «Does the dog die?» (Dør hunden?). Det kan tyde på at publikums nysgjerrighet rundt både historien – og tryggheten til firbente Indy – driver interessen til nye høyder.
Følger suksessoppskrift
IFC har hatt flere overraskende kinosuksesser de siste årene. Late Night with the Devil spilte inn 10 millioner dollar, mens In a Violent Nature endte på 4,2 millioner. Begge ble satt opp på rundt 1400 saler i USA – et nivå IFC også ser for seg med Good Boy.
Den største IFC-suksessen noensinne er fortsatt Boyhood (2014) med 25 millioner dollar i billettinntekter. Men med den enorme responsen på nettet har Good Boy muligheten til å bite seg fast på listen over selskapets største hits.
Norsk premiere uavklart
Det er foreløpig uklart når Good Boy eventuelt får norsk kinopremiere. Filmen skal også etter hvert lanseres på strømmetjeneste, men IFC oppfordrer publikum til å oppleve skrekkhunden Indy på kino først.
Premieren i USA er satt til 3. oktober.
