Norsk julefilm selger som varmt hvetebrød: «Reisen mot nord» solgt til 56 land

Når regidebutant Bente Lohne slipper sin aller første kinofilm, er det ikke småtteri som venter. Allerede før premieren er «Reisen mot nord» solgt til 56 land – og tallet vokser for hver uke.

Filmen, som har norsk premiere 7. november, bygger på H.C. Andersens klassiske eventyr «Snødronningen».

– En overveldende reise

Forfatter og regissør Bente Lohne  legger ikke skjul på at mottakelsen er større enn hun kunne drømt om.

– Filmen handler om Gerdas lange og overveldende reise, men for meg har det å lage filmen vært en like overveldende reise. Nå opplever jeg at hele verden omfavner den, sier hun til VG.

Hollywood-støtte og superstjerner

Filmen har hatt solid drahjelp fra noen av verdens største animasjonsnavn. Pixar-grunnlegger Ralph Guggenheim, kjent fra «Toy Story», er med i produsentteamet. På stemmelisten i den engelske versjonen – med tittelen «North» – finner vi selveste Mads Mikkelsen.

Fra bokhylle til kinolerret

Lohne er mest kjent som forfatter, blant annet for fantasy-serien om Julia, omtalt som den første norske barnefantasyen. Nå kan hun bli den første kvinnen som både skriver manus og har regi på en stor 3D-animasjonsfilm alene.

– H.C. Andersens eventyr er fortsatt et fantastisk verk. Jeg har ønsket å være tro mot originalen, samtidig som filmen skal varme både barn og voksne, sier Lohne.

Ros fra Danmark

Allerede før kinopremieren har «Reisen mot nord» fått strålende tilbakemeldinger. Ved H.C. Andersen-senteret i Odense hylles filmen som en sterk tolkning av den danske eventyrforfatterens mesterverk.

– Filmen har en smittende fortellerglede og er urokkelig forankret i Andersens tekst. Den glitrer av både humor, alvor og mytisk kraft, sier professor Johs Nørregaard Frandsen.

Klar for julekinosuksess

«Reisen mot nord» har norgespremiere 7. november. Ambisjonene er store – både her hjemme og ute i verden.

– Først og fremst håper jeg norske familier vil ta turen til kinoen i november. Så får resten av verden oppleve eventyret etterpå, sier Lohne.