Netflix har sluppet en ny true crime-serie. Skjønnheten og Bester – virkelighetens udyr tar for seg historien om Thabo Bester – voldtektsmannen og morderen fra Sør-Afrika som klarte å rømme fra et høysikkerhetsfengsel ved å late som han var død.
Flukten som sjokkerte Sør-Afrika
Bester ble i 2012 dømt til to livstidsstraffer for voldtekt og én for drap, og fikk kallenavnet «Facebook-rapisten» fordi han lokket kvinner via sosiale medier.
I mai 2022 ble han erklært død etter at cellen hans sto i brann. Men noe skurret: Obduksjonen viste at kroppen i cellen ikke var Bester, men en mann som hadde blitt drept før brannen startet. Dermed begynte en av de mest spektakulære flukthistoriene Sør-Afrika har sett.

Kjendislegen som ble med på flukten
I sentrum av dramaet står også Nandipha Magudumana, en kjent kirurg og TV-profil. Hun hadde besøkt Bester i fengsel i flere år, og de to innledet et forhold.
Hun hjalp ham med å rømme – til tross for at hun selv var gift og hadde barn. Sammen levde de på flukt i nesten ett år, kjørte over 2000 kilometer fra Bloemfontein til Tanzania og levde et luksusliv finansiert gjennom svindel.
Fanget etter ett år på rømmen
I april 2023 ble paret pågrepet i Tanzania og sendt tilbake til Sør-Afrika. Bester sitter nå fengslet i C-Max, landets mest strenge fengselsavdeling, mens Magudumana venter på rettssaken mot henne. Hun er tiltalt for blant annet svindel, likskjending og medvirkning til fengselsflukt. Også hennes far er involvert i saken.
Dokumentaren, regissert av Anthony Molyneaux, viser ikke bare den spektakulære flukten, men også hvordan mediene bidro til å gjøre Bester og Magudumana til en slags moderne «Bonnie og Clyde».
Serien reiser ubehagelige spørsmål om fengselssystemet, om hvor langt kjærlighet kan få noen til å gå – og om hvordan forbrytere kan ende opp med å bli glamorisert.
Skjønnheten og Bester – virkelighetens udyr er tilgjengelig på Netflix nå.
