Rebecca Ferguson skjelver etter Bigelow-thriller: – Jeg var målløs

Den svenske stjernen, kjent fra Mission: Impossible og Dune, spiller hovedrollen i Kathryn Bigelows nye atomthriller – en film så intens at selv hovedrolleinnehaveren trengte tid for å hente seg inn.

– Etter visningen i London var det helt stille i salen. Ingen sa et ord. Vi bare satt der, forteller Ferguson til IndieWire.

– Min sønn snudde seg til meg og sa: “Dette er første gang jeg virkelig har sett mamma på lerretet.” Det var den største komplimenten jeg har fått.

18 minutter før verdens ende

A House of Dynamite utspiller seg i sanntid – 18 minutter med kaos og panikk i Det hvite hus når en atommissil er på vei mot USA.

Ferguson spiller kaptein Olivia Walker, en høytstående offiser i presidentens situasjonsrom.

Filmen, som også har stjerner som Idris Elba, Jared Harris og Greta Lee, beskrives som «eksplosivt underholdende» og «nådeløs i sin realisme».

Bigelow, som tidligere vant Oscar for The Hurt Locker, er tilbake med et drama som igjen tar pusten fra publikum.

– Jeg ble vettskremt da jeg fikk beskjed om at Kathryn Bigelow ville ha et møte med meg. Hun er på min “bucket list” over regissører jeg alltid har drømt om å jobbe med, sier Ferguson.

– Som å være på scenen midt i et mareritt

Filmen ble spilt inn i sekvens – akkurat slik den oppleves i filmen.

– Det var som å stå på en scene. Alle i de forskjellige rommene – presidenten, visepresidenten, militæret – filmet samtidig. Alt skjedde i sanntid. Det føltes ekstremt ekte, sier Ferguson.

Hun forberedte seg grundig til rollen, blant annet ved å snakke med Larry Pfeiffer, tidligere leder for presidentens etterretningssenter i Det hvite hus.

– De trener på atomtrusler to ganger om dagen. Men når det virkelig skjer, er det mennesker som må ta umulige valg. Det er det filmen handler om – hva gjør du når du har fire minutter igjen?

– Vi lever i et hus av dynamitt

For Ferguson handler filmen ikke bare om underholdning – men om å vekke ubehagelige spørsmål.

– Hvorfor lever vi fortsatt i en verden der atomvåpen er løsningen? Hvorfor snakker vi ikke mer om det? Kathryn tvinger oss til å se realiteten: Vi lever bokstavelig talt i et hus av dynamitt.

Premiere

A House of Dynamite får kinopremierefredag 10. oktober, og slippes globalt på Netflix 24. oktober.