Dum idé fra Stephen Kings sønn ble til ny skrekkfilm

«The Black Phone 2» er endelig her – og inspirasjonen bak oppfølgeren startet med en latterlig idé som viste seg å være alt annet enn dum.

Den første The Black Phone slo ned som et mareritt i 2021 og ble hyllet av både kritikere og publikum for sin klaustrofobiske stemning og uhyggelige originalitet. Nå er oppfølgeren The Black Phone 2 klar for kinolerretet – og bak historien står igjen Joe Hill, sønnen til selveste Stephen King.

Hill skrev den opprinnelige novellen, som ble utgitt i samlingen 20th Century Ghosts. Oppfølgeren, forteller manusforfatter C. Robert Cargill i et intervju med Collider, kom til verden etter at Hill selv kalte idéen «den dummeste i verden».

– Joe sa: «Jeg har verdens dummeste idé.» Vi elsker dumme idéer, så vi ba ham skyte løs. Og han sier: «Telefonen ringer – og Finney tar den. Det er The Grabber, som ringer fra helvete.»
– Da han la til at masken faktisk er ansiktet hans i helvete, og at det ikke finnes noen Grabber uten masken, tenkte vi bare: «Fuck ja!», forteller Cargill.

The Grabber ringer igjen

I The Black Phone 2 får vi et gjensyn med Finney (Mason Thames), som overlevde den sadistiske kidnapperen The Grabber (Ethan Hawke) i første film. Men marerittet er ikke over: Nå begynner Finneys lillesøster (Madeleine McGraw) å motta mystiske oppringninger i drømmene sine – og får syner av tre gutter som forfølges på en vinterleir.

Sammen må søskenparet finne ut hva som skjer – og stoppe The Grabber én gang for alle.

Mester i mørket

Regissør Scott Derrickson er tilbake bak kamera, slik han også var i originalen. Han står også bak Doctor Strange og den vitenskapelig «uhyggeligste filmen i verden», Sinister – en tittel filmen har fått flere ganger, senest i 2024.

The Black Phone 2 kan sees på kino nå – og hvis Joe Hills «dumme idé» er noe å gå etter, blir dette alt annet enn en svak oppfølger.