Nicolas Cage er tilbake som våpenhandleren Yuri Orlov i Lords of War – oppfølgeren til kultfavoritten Lord of War fra 2005. Nye bilder fra innspillingen beviser at filmen faktisk skjer – to tiår etter originalen.
Det har gått hele 20 år siden Lord of War traff kinolerretet, men fans av Nicolas Cage har ventet tålmodig – og nå får de endelig lønn for strevet. Oppfølgeren, med den passende tittelen Lords of War, er under innspilling, og de første bildene viser Cage tilbake i rollen som den kyniske våpenhandleren Yuri Orlov. Ved hans side står den svenske stjernen Bill Skarsgård, kjent som Pennywise fra It og John Wick: Chapter 4.
Cage mot Skarsgård – far mot sønn
Denne gangen får Yuri Orlov en motstander som står ham nærmere enn noen gang før: sin egen sønn, Anton (Skarsgård). Ifølge filmens synopsis har Anton ikke bare fulgt i farens fotspor – han har overgått ham. Han leder nå sin egen leiehær som kjemper USAs konflikter i Midtøsten. Når både forretning og kjærlighet står på spill, bryter det ut et intenst far–sønn-oppgjør.

“Anton er en karismatisk drittsekk,” skal Skarsgård ha sagt om rollen – og det høres ut som en perfekt beskrivelse for skuespilleren som allerede har perfeksjonert intense og uforutsigbare karakterer.
Kjente navn foran og bak kamera
I tillegg til Cage og Skarsgård finner vi Laura Harrier (Spider-Man: Homecoming, BlacKkKlansman), Sylvia Hoeks (Blade Runner 2049) og Greg Tarzan Davis (Top Gun: Maverick).
Bak kamera står igjen Andrew Niccol, manusforfatter og regissør av originalen. Han er kjent for filmer som Gattaca og Good Kill, og vender altså tilbake for å utforske de mørke sidene ved internasjonal våpenhandel – nå med et generasjonsdrama som kjerne.
Fra kultfavoritt til etterlengtet oppfølger
Da Lord of War kom i 2005, fikk den blandet mottakelse fra kritikere, men ble raskt en publikumsfavoritt. Filmen har i dag 84 % på publikumsbarometeret hos Rotten Tomatoes, og har lenge vært ansett som en av Cages mest undervurderte filmer – en mørk, satirisk skildring av den globale våpenindustrien.
Oppfølgeren Lords of War er derfor en av de mest spennende prosjektene i Cages stadig voksende filmografi, og forventningene er skyhøye.
Når får vi se den?
Lords of War har ennå ikke fått noen offisiell premieredato, men filmen ventes å komme på kino i løpet av 2026.
Etter å ha sett de første bildene, er det liten tvil: Nicolas Cage er tilbake – og han har fortsatt krutt igjen.
