A Knight of the Seven Kingdoms har premiere 18. januar på HBO Max.

George R.R. Martin lover mer Westeros: Kan HBO redde «Game of Thrones»-arven?

Game of Thrones står fortsatt som et av de største TV-fenomenene noensinne – men slutten i 2019 etterlot en bitter smak. Siste sesong delte fansen og ble et symbol på hvordan en episk fortelling kan ende i fiasko.

Nå tyder alt på at HBO og forfatter George R.R. Martin planlegger et comeback som kan vaske bort skammen fra sesong 8.

Westeros nekter å dø

Med House of the Dragon fikk HBO en velfortjent opptur i 2022. Serien, som følger Targaryen-familiens blodige maktkamp 172 år før Daenerys, ble både en kritikerfavoritt og en streaming-suksess.

Neste prosjekt i rekken, A Knight of the Seven Kingdoms, får premiere 18. januar – og serien har allerede fått grønt lys for en sesong to.

Men det stopper ikke der.

Martin: – Flere serier er under utvikling

Under Islands litteraturfestival Iceland Noir avslørte George R.R. Martin at Westeros-universet fortsatt vokser:

– Det er flere Game of Thrones-prosjekter under arbeid. De fleste er prequels, men det finnes også én eller to sequels. Jeg jobber ikke på dem alene, og det er snakk om fem eller seks serier, fortalte han.

Han bekreftet også at en tredje prequel, Aegon the Conqueror, er på vei – en storslått fortelling om mannen som samlet De syv kongedømmene under ett banner.

Hva med Jon Snow og Arya Stark?

En serie om Jon Snow var tidligere under utvikling, med Kit Harington involvert både foran og bak kamera. Prosjektet ble imidlertid lagt på is.

– Den er ikke på bordet akkurat nå. Vi fant ikke historien som føltes riktig. Kanskje vi tar det opp igjen senere, sa Harington til Screen Rant.

George R.R. Martin selv har også hintet til en mulig Arya Stark-oppfølger. I et innlegg på bloggen sin fortalte han om et møte med Maisie Williams – og stoppet akkurat i tide før han røpet for mye:

– Jeg møtte Maisie til pizza og pasta, og vi snakket om … nei, det bør jeg nok ikke si. Men det kunne vært morsomt, skrev han.

Kan HBO gjenvinne fansens tillit?

Uansett hvilke prosjekter som faktisk blir realisert, er utfordringen tydelig: HBO må bevise at Westeros fortsatt har historier verdt å fortelle.

Etter den omstridte finalen i 2019 må det mer enn drager og intriger til for å vinne tilbake seernes tillit. Men dersom Martin og HBO virkelig lykkes, kan Game of Thrones igjen bli det mest spennende universet på TV.

A Knight of the Seven Kingdoms har premiere 18. januar på HBO Max.
Flere Westeros-nyheter forventes i løpet av 2025.