Hvis det finnes én dokumentar som kan få selv de mest hardbarkede skeptikere til å tvile på hva som egentlig foregår på himmelen, er det trolig Dan Farahs «The Age of Disclosure».
Filmen har på rekordtid blitt et fenomen på strømmetjenester – og setter nå nye standarder for hva en dokumentarfilm kan oppnå.
I løpet av sine første 48 timer på Prime Video slo dokumentaren alle tidligere rekorder for sjangeren. Ifølge Deadline gikk den rett til topps som tjenestens mest inntjenende dokumentar noensinne, og holdt seg på førsteplass i hele åtte dager – foran storfilmer som Jurassic World: Rebirth, Mission: Impossible – The Final Reckoning og One Battle After Another.
Avsløringer fra innsiden
Farahs debutfilm tar for seg det som beskrives som en «80 år lang global tildekkingsoperasjon» rundt ikke-menneskelig intelligens. Filmen hevder at verdens stormakter i flere tiår har konkurrert om å tilbakekonstruere utenomjordisk teknologi – og den trekker ikke akkurat på skuldrene når det gjelder kildene sine.
«The Age of Disclosure» inneholder vitnesbyrd fra 34 nåværende og tidligere medlemmer av amerikanske myndigheter, militæret og etterretningsmiljøet – inkludert flere tidligere CIA-direktører – som alle hevder at menneskeheten har levd side om side med en skjult sannhet.
Blant de mest oppsiktsvekkende bidragsyterne er Jay Stratton, tidligere leder for Pentagons UAP-program (Unidentified Anomalous Phenomena Task Force). Han sier rett ut i filmen:
«Jeg har sett, med mine egne øyne, ikke-menneskelige fartøy og ikke-menneskelige vesener.»
Et fenomen – og et minefelt
Filmen går enda lenger med påstander som får seerne til å stille spørsmål ved både troverdighet og motiv. Enkelte kilder hevder blant annet at det amerikanske militæret skal ha hatt direkte kontakt med vesener funnet i de påståtte vrakene.
Farah brukte over tre år på å utvikle dokumentaren i hemmelighet, og jaktet på kilder som var villige til å stå frem. Prosjektet minner på flere måter om Joseph Kosinskis kommende Apple TV+-drama inspirert av varsleren David Grusch, som tidligere i år vitnet for den amerikanske kongressen om hemmelige UFO-programmer.
En dokumentar som setter dagsorden
Den virale suksessen kom allerede med filmens første teaser, som samlet over 20 millioner visninger på sosiale medier. Nå omtales «The Age of Disclosure» som dokumentaren som kan endre hele samtalen rundt UAP og myndighetenes åpenhet.
Farah selv har foreløpig ikke kommentert filmens enorme gjennomslag, men en ting er sikkert: Disclosure er ikke lenger et nisjetema for konspirasjonsteoretikere – det har blitt mainstream-underholdning.
