Brendan Fraser er tilbake – og denne gangen trer han inn i rollen som den legendariske generalen Dwight D. Eisenhower i den intense krigsthrilleren Pressure.
Det Oscar-vinnende filmikonet viser nok en gang hvor langt han er villig til å gå for en rolle, i en film som tar for seg de nervepirrende 72 timene før D-dagen.
Filmen, som distribueres av Focus Features, får kinopremiere 29. mai. I den første traileren – som ble sluppet denne uken – ser vi Eisenhower og den britiske meteorologen kaptein James Stagg (spilt av Andrew Scott) kjempe med beslutningen som kan avgjøre verdens fremtid: skal de gjennomføre den største landgangen i historien, eller utsette den og risikere å tape krigen?
Regien er ved Anthony Maras, kjent for Hotel Mumbai, mens manus er skrevet av Maras og David Haig (My Boy Jack). I tillegg til Fraser og Scott, finner vi Kerry Condon, Chris Messina, Damian Lewis og flere i sentrale biroller. Produsentene er Tim Bevan og Eric Fellner, teamet bak Darkest Hour, noe som lover høy produksjonskvalitet og solid historisk drama.
Fraser i ny transformasjon
Fraser har de siste årene vist en imponerende bredde, fra sin Oscar-belønte rolle i The Whale til den elskede superhelten *Robotman i Doom Patrol. I Pressure fortsetter han denne rekken av krevende karakterroller – denne gangen med både fysisk og emosjonell tyngde.
Filmen utforsker en side av D-dagen som sjelden skildres i Hollywood: de strategiske og menneskelige dramaene som utspilte seg i kulissene. Tonen kan minne om Darkest Hour og Chernobyl, der presset bak lukkede dører er minst like intenst som kampene på slagmarken.
Etter den kritikerroste Rental Family og rykter om hans retur til The Mummy-universet, kan Pressure bli nok et karrierehøydepunkt for Fraser – og kanskje nok et steg mot Oscar-sesongen.
Pressure får norsk kinopremiere 29. mai 2026. Se traileren nedenfor:
