Timothée Chalamet er nominert til en Oscar i kategorien beste mannlige hovedrolle for rollen som bordtennisspilleren Marty Mauser i Marty Supreme. Etter en kontroversiell uttalelse har skuespilleren imidlertid mistet posisjonen som favoritt hos flere bettingselskaper.
Den amerikanske stjernen sa 6. mars i et intervju at opera og ballett er kunstformer som «ingen lenger bryr seg om». Uttalelsen har siden skapt debatt, og ifølge bransjemagasinet Variety har den også påvirket oddsen før årets Oscar-utdeling.
Før uttalelsen hadde bettingsidene Kalshi og Polymarket Chalamet som favoritt til å vinne prisen for beste mannlige hovedrolle for innsatsen i Marty Supreme.
Nå er det i stedet Michael B. Jordan som topper oddslistene. Han er nominert for hovedrollen i Sinners.
Variety skriver at utviklingen tyder på et stemningsskifte i offentligheten rundt Chalamet. Samtidig påpeker magasinet at endringen hos bettingselskapene trolig ikke vil påvirke selve resultatet.
Avstemningen blant medlemmene i Academy of Motion Picture Arts and Sciences var nemlig allerede avsluttet da Chalamets uttalelse ble kjent. Dermed kan kontroversen i praksis ikke ha hatt innvirkning på hvem som faktisk vinner Oscar-prisen.
