Vin Diesel varsler fire nye «Fast & Furious»-spin-offs

Etter over 25 år med biljakter, eksplosjoner og den evige hyllesten til «familien», er det klart at The Fast and the Furious-universet ikke bremser med det første.

Under NBCs Upfront-presentasjon avslørte Vin Diesel at hele fire nye TV-serier basert på «Fast & Furious»-franchisen er under utvikling for strømmetjenesten Peacock.

Selv om Diesel omtalte flere prosjekter fra scenen, melder bransjemediet Variety at kun én serie foreløpig er offisielt bekreftet i aktiv utvikling. Serien får Mike Daniels («Sons of Anarchy») og Wolfe Coleman («Shades of Blue») som showrunnere og manusforfattere på pilotepisoden. Diesel selv skal være med som produsent sammen med blant andre Neal Moritz og Chris Morgan.

På scenen sammen med Jimmy Fallon forklarte Diesel hvorfor tiden nå er inne for å utvide universet til TV-formatet:

«I over et tiår har fansen ønsket mer. De ville utforske karakterene videre og se historiene deres fortsette. Ønsket om å gå inn i TV-verdenen har vært der lenge, men vi måtte vente til tidspunktet føltes riktig.»

Han la også vekt på at franchise-identiteten skulle ivaretas:

«Da Donna Langley tok over ansvaret, visste jeg at integriteten til karakterene, den internasjonale appellen og det som får oss til å føle oss som familie ville bli beskyttet også på TV.»

Kan fokusere på fanfavoritter

Dette er ikke første gang «Fast & Furious» prøver seg på TV. Netflix-serien Fast & Furious: Spy Racers gikk i seks sesonger mellom 2019 og 2021, og fulgte Tony Toretto – fetteren til Dominic Toretto.

Rykter om flere spin-offs har også sirkulert lenge. Ifølge tidligere rapporter har Universal vurdert blant annet:

  • en prequel-serie om en ung Dominic Toretto
  • en buddy-serie med Roman og Tej
  • en egen Han-serie

Ingen av disse prosjektene er foreløpig bekreftet, men Diesels uttalelser antyder at studioet nå ønsker å bygge et større «Fast»-univers på streaming.

Filmserien, som startet med The Fast and the Furious i 2001, har spilt inn over 7,4 milliarder dollar globalt og er en av Universals største merkevarer. Samtidig åpner Universal nye «Fast & Furious»-attraksjoner i fornøyelsesparkene sine, noe som understreker at serien fortsatt er en sentral del av studioets fremtidige satsing.