Skrekkfilmen Obsession har blitt en av årets største overraskelser på kino, og nå står Hollywood-studioene i kø for å sikre seg filmskaperen bak suksessen.
Den bare 26 år gamle regissøren og manusforfatteren Curry Barker laget filmen for beskjedne én million dollar. Likevel har Obsession på under to uker spilt inn hele 68 millioner dollar i USA, ifølge The Hollywood Reporter. Internasjonalt har filmen passert 95 millioner dollar, ifølge Box Office Mojo.
En sjelden kinotrend
Det som gjør prestasjonen enda mer oppsiktsvekkende er at filmen økte billettinntektene med nærmere 40 prosent i sin andre uke på kino sammenlignet med åpningsuken. For skrekkfilmer er det langt vanligere at inntektene topper seg ved premieren før de gradvis faller.
Den enorme suksessen har ikke gått ubemerket hen i Hollywood. Ifølge The Hollywood Reporter har et større studio allerede tilbudt Barker hele 10 millioner dollar for å lage en film hos dem – uten at han først trenger å presentere eller pitche et prosjekt.
Neste prosjekt er allerede klart
Barker har imidlertid en travel kalender foran seg. Hans neste film, Anything But Ghosts, er allerede ferdig innspilt og befinner seg nå i klippefasen. Deretter skal han skrive og regissere A24s kommende nytolkning av The Texas Chainsaw Massacre.
Filmskaperen har også avslørt at Anything But Ghosts foregår i samme univers som Obsession. Barker spiller selv en av hovedrollene sammen med sin faste samarbeidspartner Cooper Tomlinson. På rollelisten finner vi også Bryce Dallas Howard og Aaron Paul.
Filmen følger to svindlende spøkelsesjegere som plutselig blir konfrontert med ekte paranormale krefter – med katastrofale konsekvenser.
Med Obsession har Curry Barker etablert seg som et av de mest spennende nye navnene innen moderne skrekkfilm. Spørsmålet er nå hvor høyt han kan fly videre.
