Toronto International Film Festival (TIFF) har offentliggjort de første filmene i årets festivalprogram. Den 51. utgaven av den prestisjetunge canadiske filmfestivalen åpner med verdenspremieren på «Being Heumann», regissert av Siân Heder, som følger opp Oscar-suksessen «CODA».
Åpningsfilmen er en Apple Original-produksjon basert på den sanne historien om funksjonsrettighetsforkjemperen Judy Heumann. Ruth Madeley spiller hovedrollen, og verdenspremieren finner sted 10. september i Roy Thomson Hall i Toronto.
– Vi er begeistret for å åpne årets festival med Siân Heders inspirerende oppfølger til den Oscar-vinnende «CODA». «Being Heumann» byr på en elektrisk prestasjon fra Ruth Madeley i historien om Judy Heumann, en banebrytende forkjemper for universell tilgjengelighet, sier TIFF-sjef Cameron Bailey i en pressemelding.
To nye verdenspremierer
Festivalen annonserte samtidig ytterligere to filmer i Gala Presentations-programmet:
- «Prima Facie», regissert av Susanna White, med Cynthia Erivo i hovedrollen.
- «The Assassin(s)», den nyeste filmen fra den sørkoreanske regissøren Hur Jin-ho, kjent for «A Normal Family».
TIFF opplyser at mange flere filmer vil bli offentliggjort i løpet av de kommende ukene.
TIFF 2026
Årets festival arrangeres fra 10. til 20. september. Tradisjonen tro avsluttes festivalen med utdelingen av blant annet den innflytelsesrike People’s Choice Award, en pris som ofte har vist seg å være en viktig indikator foran Oscar-sesongen. I fjor gikk publikumsprisen til Chloé Zhaos «Hamnet».
Blant årets nyheter er at en ikke-engelskspråklig vinner av Platform Award nå automatisk kan kvalifisere seg til Oscar-kategorien Best International Feature Film ved den 99. Oscar-utdelingen.
Festivalen byr også på den åttende utgaven av TIFF Tribute Awards 13. september, samt den nye bransjearenaen TIFF: The Market, som arrangeres 10.–16. september i Metro Toronto Convention Centre.
