Samuel L. Jackson er USAs president – og kjører verdens farligste limousin

Samuel L. Jackson er tilbake som amerikansk president. Denne gangen trenger han verken Air Force One eller Secret Service for å overleve. Han har «The Beast» – en pansret presidentlimousin med svært hemmelige våpen.

Samuel L. Jackson har allerede prøvd seg som president på film. I Big Game fra 2014 måtte han overleve i den finske villmarken etter at Air Force One ble skutt ned.

Nå er han tilbake i Det hvite hus. Og denne gangen har presidenten tenkt å slåss seg ut av knipen selv.

I den nye actionfilmen The Beast spiller Jackson USAs president når en væpnet milits setter i gang et kuppforsøk. Presidenten må komme seg unna attentatmennene – bak rattet på den spesialbygde presidentlimousinen «The Beast».

Gatling-våpen og minibar

Og dette er ikke akkurat en vanlig Cadillac.

Traileren avslører at den pansrede limousinen er utstyrt med en rekke topphemmelige funksjoner. Blant annet dukker det opp et par Gatling-våpen fra bagasjerommet.

Men selv verdens mektigste mann trenger forfriskninger under en biljakt. «The Beast» har naturligvis også en våtbar.

Det hele ser ut til å være skreddersydd for Samuel L. Jacksons velkjente filmpersonlighet: tøff, eksplosiv og med et imponerende arsenal av kraftuttrykk.

I traileren får presidenten til og med ros av en Secret Service-agent, spilt av Joel Kinnaman (For All Mankind), for hvor effektivt han banner. Presidenten benytter selvfølgelig anledningen til å lære agenten noen nye gloser.

Filmen har da også fått R-rating i USA.

Gjenforenes med «Die Hard 2»-regissøren

Bak kamera står Renny Harlin, mannen som regisserte actionklassikerne Die Hard 2 og Cliffhanger på 1990-tallet.

Harlin har dessuten regissert Jackson tidligere. De to jobbet sammen på Deep Blue Sea fra 1999, den mildt sagt overdrevne haifilmen der Jackson fikk en av filmhistoriens mest minneverdige dødssekvenser.

De samarbeidet også om Cleaner i 2007.

Med The Beast ser det ut til at Harlin og Jackson går tilbake til den typen høyrøstet og fullstendig uhemmet action som ikke tar seg selv spesielt høytidelig.

Og det kan være akkurat det verden trenger.

The Beast får amerikansk kinopremiere 9. oktober. Norsk premiere er foreløpig ikke satt.