Spansk queer-drama går fra Cannes til Toronto-triumf – og seiler opp som en av høstens mest interessante Oscar-kandidater.
La Bola Negra har vunnet den prestisjetunge People’s Choice Award under Toronto International Film Festival. Dermed føyer Javier Calvo og Javier Ambrossis’ spanske drama seg inn i en lang rekke Toronto-vinnere som senere har fått betydelig oppmerksomhet under Oscar-sesongen.
Filmen forteller historien om sammenvevde liv gjennom tre tidsepoker – 1932, 1937 og 2017 – og utforsker kjærlighet, seksualitet og hemmeligheter i et Spania i forandring.
Fra Cannes til Toronto
La Bola Negra hadde premiere i Cannes i mai, der filmen også fikk svært god mottakelse. The Guardians Peter Bradshaw beskrev den som «elegant produsert, detaljert med kjærlighet og solid utført» i sin firestjerners anmeldelse.
Etter Cannes-premieren ble filmen gjenstand for en budrunde som Netflix til slutt vant. Filmen får premiere på strømmetjenesten senere i år.
Toronto som Oscar-peilepinne
People’s Choice Award i Toronto har gjennom årene fått rykte som en viktig Oscar-indikator. 12 Years a Slave, Green Book, Nomadland og The King’s Speech er blant tidligere vinnere som senere har vunnet Oscar for beste film.
I fjor gikk prisen til Chloé Zhaos Hamnet, som senere mottok åtte Oscar-nominasjoner.
For La Bola Negra kommer Toronto-seieren på et særlig interessant tidspunkt. Filmen er Spanias kandidat til Oscar for beste internasjonale film.
Det er første gang siden 2011 at en ikke-engelskspråklig film vinner hovedprisen i Toronto. Den gang gikk prisen til libanesiske Where Do We Go Now?.
– Å få kontakt med Toronto-publikummet på denne måten er den største gaven vi kunne fått, sier regissørene Javier Calvo og Javier Ambrossi.
Britiske Elsinore, Andrew Scotts AIDS-drama satt til 1980-tallet, vant den internasjonale publikumsprisen. I Play Rocky og Being Heumann ble årets øvrige publikumsfavoritter.
