Disneys live-action Snehvit har blitt en av 2025s mest omstridte filmer, preget av politiske, sosiale og kulturelle konflikter lenge før premieren.
Reaksjonene har vært intense, drevet av debatter om rollebesetning, politiske ytringer og endringer i filmens innhold.
Casting og rasekritikk
Valget av Rachel Zegler, som har colombiansk bakgrunn, til rollen som Snehvit utløste en bølge av kritikk. Noen mente at en latina-skuespiller var feil for en karakter kalt Snehvit, og Zegler ble utsatt for rasistisk trolling. Dette lignet på kontroversen rundt Halle Bailey, som spilte Ariel i Den lille havfruen (2023).

Politiske uttalelser og boikottoppfordringer
Både Zegler og Gal Gadot, som spiller Den onde dronningen, har gjort politiske uttalelser som har skapt splid.
- Zegler, en åpen tilhenger av Palestina, postet i 2024 på X: «Og husk alltid, fri Palestina.»
- Gadot, israelsk statsborger, har støttet Israel offentlig, særlig etter Hamas-angrepene 7. oktober 2024.
Disse uttalelsene førte til at pro-palestinske grupper ba om boikott på grunn av Gadots rolle, mens pro-israelske grupper kritiserte Zegler. Etter det amerikanske presidentvalget i 2024 eskalerte kontroversene ytterligere da Zegler uttrykte frykt for valgresultatet og uttalte at hun «håpet Trump og hans velgere aldri finner fred.» Reaksjonene var sterke, og Megyn Kelly kalte henne «et svin» på sitt radioprogram. Zegler endte med å beklage.

Dvergdebatten: representasjon eller politisk korrekthet?
Peter Dinklage, en av verdens mest kjente skuespillere med dvergvekst, kritiserte filmen for å være «bakstreversk» og mente at historien trengte en totalfornyelse. Disney svarte ved å erstatte de syv dvergene med CGI-animerte «magiske vesener».
Dette førte til nye reaksjoner: Flere skuespillere med dvergvekst mente at Disney fratok dem viktige roller. En av dem uttalte til Daily Mail: «Disney prøver for hardt å være politisk korrekte, men ødelegger samtidig våre karrieremuligheter.»

Anti-woke-kritikk og økonomiske spådommer
Filmen har også blitt en skyteskive for høyresidens kamp mot woke-kultur. New York Post, eid av Rupert Murdoch, hevdet at filmen ville bli en økonomisk katastrofe og skrev: «Disney ‘Snehvit’-kontroversen beviser det igjen: Go woke, go broke!»
Fra castingvalg til politiske uttalelser og diskusjonen om dverger – Snehvit har blitt mer enn en eventyrfilm. Den speiler dagens polariserte samfunn og har blitt en brennhet kulturkrig.