Francis Ford Coppola, en av verdens mest anerkjente filmskapere, har gjennom sitt arbeid med Gudfaren-trilogien og Apokalypse nå sikret seg en uforgjengelig plass i filmhistorien, men nå er sparekontoen tom.
I fjor år måtte Coppola tømme sine egne lommer for å finansiere sitt ambisiøse prosjekt, Megalopolis. Filmen, som hadde et budsjett på 120 millioner dollar (1,3 milliarder norske kroner), ble i stor grad finansiert gjennom Coppolas egen sparekonto. Til tross for sin enorme investering, klarte filmen bare å spille inn 11,5 millioner dollar, ifølge Forbes. I tillegg fikk Megalopolis hard kritikk fra filmkritikere.
Men selv om filmen ble en massiv flopp, lar ikke den 85 år gamle regissøren seg knekke. I en nylig podcast, Tetragammaton with Rick Rubin, deler Coppola sine planer for sitt neste prosjekt, som han beskriver som «veldig billig.»

Er ruinert
– Jeg er faktisk i forproduksjon, men har ingen penger. Jeg investerte alt jeg hadde, og mer til, for å lage Megalopolis. Pengene er borte, men jeg håper å få dem tilbake over tid, sier Coppola. «Jeg er ruinert, så jeg må lage denne filmen for en brøkdel av budsjettet. Det er akkurat det jeg gjør.»
Coppola befinner seg for øyeblikket i England, hvor han planlegger en filmatisering av Edith Whartons roman The Glimpses of the Moon fra 1922. Til tross for sine økonomiske utfordringer, er han fast bestemt på å fullføre prosjektet. Romanen følger de romantiske uhellene til Nick Lansing og Susy Branch, et par med de riktige forbindelsene, men ikke med lite penger.
I tillegg ble Coppola nylig nominert til prisen for Årets verste regissør under Razzie Awards, som kårer fjorårets dårligste filmer og prestasjoner. Coppola tok ikke nominasjonen tungt, og benyttet anledningen til å kritisere Hollywood, som han mener er for feige til å ta sjanser.
«Hollywood tør ikke lenger å utfordre normene,» sa Coppola. «De spiller trygt hele tiden. Men det er ikke slik jeg jobber.»
Med et nytt prosjekt på vei og en utrettelig vilje til å eksperimentere, er det klart at Coppola ikke har tenkt å gi seg med det første, til tross for de økonomiske og kritiske tilbakeslagene.