«Pink Floyd at Pompeii» tilbake på kino – nå i 4K og Dolby Atmos

Kultklassikeren fra 1972 får ny vår med restaurert film og eksklusivt livealbum.

Den ikoniske konsertfilmen Pink Floyd at Pompeii vender tilbake til kinolerretet i en ny, digitalt restaurert utgave. Filmen, som dokumenterer Pink Floyds banebrytende liveopptreden i det antikke amfiteateret i Pompeii, Italia, får nypremiere verden over – inkludert i IMAX – fra 24. april.

I forkant av premieren er et unikt klipp fra innspillingen av The Dark Side of the Moon i Abbey Road Studios sluppet på YouTube. I klippet får seerne et sjeldent innblikk i hvordan bandet jobbet med teknologi og eksperimentering i studio – på vei mot det som skulle bli et av verdens mest solgte og kritikerroste album.

Pink Floyd: Live at Pompeii er et sjeldent og unikt dokument av bandet i perioden før The Dark Side of the Moon, sier trommeslager Nick Mason i en uttalelse.

Første livekonsert i Pompeii

Filmen ble opprinnelig spilt inn i oktober 1971, og markerer den første livekonserten noensinne i ruinene av Pompeii – uten publikum, men med et sterkt visuelt og musikalsk uttrykk. Med låter som Echoes, A Saucerful of Secrets og One of These Days, viser filmen et Pink Floyd i sitt mest utforskende og kreative hjørne.

Nå er filmen grundig restaurert fra det originale 35mm-negativet som nylig ble funnet i Pink Floyds egne arkiver. Restaureringsarbeidet, ledet av Lana Topham, har tatt sikte på å bevare den opprinnelige estetikken – med forbedret farge, lyd og detaljer i hver eneste bilde.

– Å finne det originale negativet fra 1972 etter flere tiår med leting var et helt spesielt øyeblikk, sier Topham. – Den nye versjonen inkluderer også de sjeldne opptakene fra Abbey Road Studios og gir en komplett 90-minutters opplevelse.

Livealbum for første gang på vinyl

I tillegg til kinorelanseringen slipper Sony Music et tilhørende livealbum 2. mai via Legacy Recordings – på CD, digitalt, og for aller første gang på vinyl og i Dolby Atmos. Lydmiksen er gjort av den anerkjente produsenten Steven Wilson, kjent for sitt arbeid med progressiv rock og restaurering av klassiske album.

– Pink Floyd er mitt ultimate favorittband. Å få mikse lyden til dette prosjektet var en enorm ære, sier Wilson, og legger til at filmen nå fremstår som om den kunne vært filmet i dag.

Se traileren og klippet fra Abbey Road her: