Festivaljuryen, ledet av Juliette Binoche, overasket med å gi Gullbjørnen for beste film til israelske Synonymes av Nadav Lapid. Filmen følger den unge israelske Yoav, som reiser til Paris for å bli kvitt sin nasjonale identitet og bli fransk.

– Jeg vet at mange i Israel og kanskje også i Frankrike vil finne denne filmen kontroversiell, men det er greit å være kontroversielt,» sa Nadav Lapid i sin takketale. Han takket spesielt sin mor, som har klippet alle hans filmer, også den siste, selv om hun var dødende og døde sist sommer.

– Hun jobbet med å klippe filmen på sykehuset helt il det siste, sa regissøren.

Sølvbjørnen Grand Jury-prisen gikk til François Ozons franske drama By the Grace of God, en faktabasert film om den katolske kirkes seksuelt misbruk-skandalen bak den pågående rettssaken mot biskopen av Lyon.

Kinesisk favoritt

Den kinesiske storfavoritten til Gullbjørnen, So Long, My Son, måtte nøye seg med med to priser for henholdsvis den beste skuespillerinne og skuespiller.

Sølvbjørnen for en bestemt kunstnerisk opptreden gikk til den danske fotografen Rasmus Videbæk for sin rolle bak kameraet i den norske
Ut og stjæle hester av Hans Petter Moland.

Mafiafilm med beste manus

Sølvbjørnen for beste manus gil til mafiafilmen
La paranza dei bambini – Piranha.

– Det har blitt vanskelig å si sannheten i Italia, så prisen faller på et bra sted, sa Roberto Saviano, som skrev boken som filmen er basert på.

BERLINALE-VINNERNE

Gullbjørn for beste film: “Synonyms,” Nadav Lapid

Sølvbjørn Grand Jury Prize: “By the Grace of God,” François Ozon

Sølvbjørn for beste regissør: Angela Schanelec, “I Was at Home, But”

Sølvbjørn Alfred Bauer Prisen: Nora Fingscheidt’s “System Crasher”

Sølvbjørn for beste skuespillerinne: Yong Mei, “So Long, My Son”


Sølvbjørn for beste skuespiller
: Wang Jingchun, “So Long, My Son”

Sølvbjørn for beste manus: “Piranhas,” Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi and Roberto Saviano

Sølvbjørn for fremragende artiskisk bidrag, kostyme eller set desgin: “Ut og stjæe hester,” Rasmus Videbæk

Berlinale Glashütte Original – Documentary Prisen: “Talking About Trees,” Suhaib Gasmelbari

Beste debutfilm: “Oray,” Mehmet Akif Büyükatalay

Gullbjørn for beste kortfilm: “Umbra,” Florian Fischer and Johannes Krell

Sølvbjørn kortfilm: “Blue Boy,” Manuel Abramovich

Audi Short Film Award: “Rise,” Bárbara Wagner and Benjamin de Burca

 

Delta i diskusjonen